De Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE) is opgelucht met de recente aankondiging van de ACM: het invoedingstarief zal geleidelijk ingevoerd worden met een overgangsperiode van 20 jaar. Daarmee wordt dezelfde termijn aangenomen als de Duitse toezichthouder. “Een diepe zucht van verlichting trekt door de elektriciteitssector. De ruime overgangsperiode geeft ondernemers weer voorspelbaarheid en vertrouwen om te investeren in schone energieprojecten.” zegt Olof van der Gaag, voorzitter van de NVDE.
De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft aangekondigd een invoedingstarief in te voeren met een met Duitsland vergelijkbare overgangstermijn van 20 jaar na ingebruikname. Met een invoedingstarief betalen producenten van stroom straks mee aan de kosten voor het elektriciteitsnet. Nu worden die kosten enkel door afnemers betaald. Een invoedingstarief zou volgens de ACM de efficiëntie van het elektriciteitsnet verbeteren, maar tegelijkertijd bestaat het risico dat de extra kosten zorgen voor minder rendabele zon- en windprojecten en minder uitrol van hernieuwbare elektriciteit. Daarnaast zou het de kosten voor elektrificatie kunnen verhogen doordat elektriciteitsprijzen stijgen, wanneer de producent de extra kosten doorberekent in de prijs.
Door het invoedingstarief geleidelijk in te voeren over een periode van twintig jaar, wordt het voor ondernemers makkelijker om risico’s in te prijzen en worden bestaande projecten niet geconfronteerd met de negatieve gevolgen. Het invoedingstarief zal ingaan op z’n vroegst in 2032. Een project dat in 2026 een investeringsbeslissing neemt en in gebruik genomen wordt in 2031, hoeft tot 2051 geen invoedingstarief te betalen. In Duitsland wordt er voor een vergelijkbaar overgangstermijn gekozen, zo blijft het speelveld met Duitsland gelijk en kunnen Nederlandse stroomconcurrenten blijven concurreren op de Europese stroommarkten. De NVDE is blij dat er eindelijk duidelijkheid is over de invoering van het invoedingstarief, dit geeft ondernemers weer perspectief en zekerheid om te investeren in zon- en windprojecten.
